Всички 2245 предложения за изграждане на училищна STEM среда вече са оценени от екипа за изпълнение на инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост в Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
Предстои да бъдат финализирани и всички административни процедури за сключване на договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“.
Информация за сключените договори с крайни получатели по процедурата може да намерите тук:
https://sf.mon.bg/?go=page&pageId=578
С финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост ОУ „Самара“ ще разполага със STEM кабинети. В тях учениците ще придобиват конкретни умения, което е ключово за промяната в образователната ни система. Изграждането на първите STEM кабинети вече е в ход, като крайният срок да бъдат изградени такива във всички училища е юни 2026г.
BG05SFPR001-1.001-0001 „УСПЕХ ЗА ТЕБ“
Стартиралият нов проект „Успех за теб“ по програма „Образование“ – 2021-2027, съфинансирана от ЕС, ще даде възможност на училищата с комплекс от дейности да помогнат учениците да подобрят образователните си резултати. По-голямата продължителност на проекта – 5 години, ще позволи по-добро усвояване на придобитите умения и постигане на по-добър ефект.
Това заяви ръководителят на екипа за организация и управление на проекта Грета Ганчева, директор на дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН по време на информационна онлайн среща, в която се включиха близо 1700 училища. Новият проект надгражда работата досега по проектите „Подкрепа за успех“, „Подкрепа за приобщаващо образование“ и „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, както и по национални програми.
Проектът „Успех за теб“ е фокусиран основно от 1 до 7 клас. Поставя се акцент върху общата и допълнителна подкрепа за ученици в риск от отпадане, както и върху обученията по български език и литература на ученици с цел успешното им представяне на националните външни оценявания, но и на държавните зрелостни изпити.
Има възможност за работа на образователните медиатори и социалните работници.
Ще се финансират дейности по кариерно ориентиране на учениците, за да могат да направят своя информиран избор, особено след 7-ми клас, накъде да продължат образованието си.
Друга част от дейностите са за ученици със специални образователни потребности. От една страна се подкрепят учениците в подготовка по учебното съдържание, а от друга – чрез рехабилитации и терапии, психологическа подкрепа и др. И за двата вида подкрепа могат да се назначават специалисти, които да работят в училищата с тези деца, като тук се включват ресурсни учители, психолози, логопеди, социални работници, помощници на учителя и др. Училищата ще получават финансиране и за работа с деца с изявени дарби, за тяхната подготовка в областта, в която те развиват своите заложби и способности.
В проекта има заложени и обучения на над 4000 педагогически специалисти и непедагогически персонал. Тук се включват и образователни медиатори, социални работници и друг непедагогически персонал.
В дейностите са заложени и занимания по интереси, междуучилищни дейности и допълнителни обучения по учебни предмети. Идеята е учениците да преодолеят затрудненията в ученето и да преминат по-плавно през етапите на образование.
С финансиране от 151 123 000 лева училищата ще могат да подкрепят близо 100 000 ученици и техните родители.
НП „ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И В СПОРТА“
През учебната 2024/2025 година Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ ще се реализира за втора поредна година в Основно училище „Самара“, гр. Стара Загора. Тя осигурява условия за личностно развитие в областта на изкуствата и спорта чрез групови дейности и екипна работа.
През учебната 2024/2025 година по решение на педагогическия съвет в училището ще бъдат сформирани 2 групи, както следва:
Модул 1. Изкуства
- Сценични и танцови изкуства – 1 група I-IV клас – народно пеене;
- Сценични и танцови изкуства – 1 група V-VII клас – народно пеене;
Повече информация за Националната програма може да научите на следния линк:
Квалификация
Проект „Образование за утрешния ден“
Какво трябва да знаем за проекта?
На 15.10.2019 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ между Министерство на образованието и науката – конкретен бенефициент и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).
Основна цел
Общата цел на проекта се изразява във въвеждането и поддържането в национален мащаб и популяризирането на референтен модел за насърчаване на придобиването на по-голяма цифрова компетентност и въвеждането на системен и комплексен институционален подход на МОН за интегриране на образователните технологии, както и за насърчаване и мотивация за тяхното използване. С проекта се цели отварянето на образованието и образователните институции към дигиталните технологии чрез внедряването на нови решения за по-добро персонализирано обучение, което да позволи на учителите да предприемат мерки с по-точни и ефективни подходи към всеки отделен учащ и повишаване на мотивацията чрез насърчаване на самостоятелното обучение и самооценка, включително извън класната стая.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
- усвояване на знания и умения за работа в дигиталното общество;
- подобряване на достъпа до образование, в т.ч. чрез използване на леснодостъпни платформи и мобилни приложения;
- намаляване на различията в резултатите от ученето в различните училища и населени места;
модернизиране на методите и средствата за обучение; - повишаване на качеството на образованието, за по-добрата дигитална подготовка на учащите се, с цел по-бърза и по-лесна реализация на пазара на труда;
- насърчаване модернизирането на образованието и ученето през целия живот;
- осигуряване на условия и подкрепа за прилагането на педагогически иновации и съвременни подходи на преподаване.Допустимите дейности по проекта са седем, като нашите клубове попадат в дейност 6 :“Повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности (клубове по интереси и допълнителни занимания по ключови дигитални умения – базови и за напреднали, включително и компютърно моделиране/кодиране)”. В ОУ „Самара“ се сформараха 4 клуба:
- Грамотност за данни и информация I клас
- Грамотност за данни и информация II клас
- Създаване на дигитално съдържание V клас
- Създаване на дигитално съдържание VI – VII клас
В рамките на 70 часа по – малките ученици ще се запознаят и оформят своите дигитални умения, а по – големите ще ги развият и обогатят.
Изяви на клубовете по интереси към ОУ „Самара“
Изява на клуб по интереси „Грамотност за данни и информация“ I клас
на тема „Игра с цветовете“.
Грамотност за данни и информация I клас
Изява на клуб по интереси „Грамотност за данни и информация“ II клас
на тема „Цветовете през детските очи“.
Грамотност за данни и информация – II клас
Изява на клуб по интереси „Създаване на дигитално съдържание“ V клас
Училищен вестник на тема „Празници в любимия месец май“.
уч.вестник
Изява на клуб по интереси „Създаване на дигитално съдържание – VI – VII клас“ с колажи от снимки на тема „24 май – Деня на славянската просвета и култура“.
24 май
Проект „Подкрепа за успех“
В ОУ „Самара“ стартират на дейности по проект BG05M2ОP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г.
Обща информация за проекта за училището:
Общ брой сформирани групи по проекта в училището : 5
Общо участващи ученици : 35
Ръководители на групи: 5
Начало на допълнителните обученията: 10.10.2019г.